book3

تفکر زائد

کتاب تفکر زائد نوشته استاد محمدجعفر مصفا می باشد. ایشان در این کتاب به بررسی جالب در خصوص تفکر و نیز تضادهای فکر و همچنین دید واقعی می پردازد.این کتاب را به تمامی عزیزانی  که به صورتی واقعی و نه ظاهری در جستجوی موفقیت هستند توصیه می کنیم .
در زیر قسمت کوتاهی از متن این کتاب بسیار ارزشمند را جهت آشنایی شما آورده ایم.
ذهن ما عادت کرده است به اینکه جریانات و رویدادهای زندگی را از دو جنبه و دید نگاه کند و با آنها دو نوع رابطه داشته باشد: یکی دید یا رابطه‎ی واقعی دیگری ذهنی. من می‎بینم شما به فرم خاصی راه می‎روید، دست‎تان را تند یا آهسته حرکت می‎دهید، پای‎تان را بلند یا کوتاه برمی‎دارید، راست یا خمیده راه می‎روید. در این دید من به راه رفتن شما به صورتی که واقعاً هست نظر دارم ـ بدون هیچ تعبیر و معنای خاصی. ولی من تنها به این دید اکتفا نمی‎کنم. به راه رفتن شما از جنبه‎ی دیگری هم نگاه می‎کنم و در آن چیزی می‎بینم که مربوط به واقعیت راه رفتن نیست، بلکه تعبیر و تفسیری است که ذهن خود من از راه شما رفتن شما می‎کند. مثلاً می‎گوید این طرز راه رفتن موقرانه یا غیر موقرانه است، متواضعانه یا متکبرانه است، متشخصانه یا حقیرانه است. ما با تمام جریانات و پدیده‎های زندگی به همین شکل در رابطه‎ایم. من به این مبل از دو جنبه نگاه می‎کنم. یکی بعنوان وسیله‎ای برای نشستن دیگری به عنوان وسیله‎ی تفاخر. همسر شما امروز غذا تهیه نکرده است و شما احساس گرسنگی می‎کنید. تهیه نکردن غذا و احساس گرسنگی یک واقعیت است. ولی شما در تهیه نکردن غذا یک جنبه و معنای دیگر هم می‎بینید که مربوط به نفس واقعیت نیست، بلکه تعبیر ذهن خود شما از واقعیت است. مثلاً فکر می‎کنید نسبت به شما بی‎اعتنایی شده است، لابد مرد با جذبه و قابل اعتنایی نیستید که همسرتان زحمت تهیه‎ی غذا به خودش نداده است، و نظایر این تعبیرات.
دید ذهنی یا دید “تعبیر و تفسیر“ی برای انسان نه ذاتی و طبیعی است و نه لازم؛ بلکه یک فعالیت ذهنی زاید و غیرضروری است که بر مغز انسان تحمیل شده است. و چنانکه نشان خواهیم داد، مسایلی از آن به بار می‎آید که برای انسان بسیار وخامت‎بار است.

پیشنهاد می شود:   در قلمرو سکوت
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *